Solary - panele słoneczne
Kolektory słoneczne
solary

Solary – kolektory słoneczne

Poznaj najważniejsze informacje o montażu paneli słonecznych – solarów na dachu Twojego domu.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z montażu solarów:

Ekologia i nowoczesność

Nowoczesne instalacje solarne gwarantują produkcję czystej energii, którą możesz wykorzystać w swoim domu.

Mniejsze rachunki za energię

Montując instalację solarną mniej wydasz na podgrzewanie wody użytkowej oraz zmniejszysz koszty ogrzewania.

Dopłata do instalacji

Finansowe wsparcie w ramach programu rządowego można przeznaczyć na instalację kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne - solary: Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Cieszyn, Pszczyna, Racibórz i okolice.

Montaż kolektorów słonecznych na Twoim domu - korzyści z użytkowania solarów

Z dnia na dzień coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji solarnej na dachu swojego domu. Z racji dużego wydatku związanego z zakupem i montażem decyzja ta nie jest prosta. Postaramy się tutaj przedstawić, czy warto zainwestować w instalację solarną.

Zasada działania instalacji solarnej

Kolektory słoneczne, potocznie zwane solarami, wykorzystują energię promieniowania słonecznego do podgrzewania wody użytkowej oraz do wspomagania ogrzewania budynków. Można za ich pomocą także ogrzać wodę basenie jeśli go posiadamy. Zasada działania kolektorów polega na wykorzystaniu promieniowania słonecznego, które nagrzewa czynnik ciekły w kolektorach umieszczonych zazwyczaj na dachu. Najczęściej jest nim glikol lub woda. Ciepło przekazywane jest do zbiornika wody. Solary montuje się na połaci dachowej (optymalny dla Polski kąt nachylenia dachu od poziomu wynosi 45 stopni) o ukierunkowaniu południowym, przy czym ich odchylenie nie powinno przekraczać 15 stopni od kierunku południowego. Daje to optymalne wykorzystanie padających promieni słonecznych.

Ile kosztuje instalacja solarna?

Coraz więcej gospodarstw domowych jest wyposażonych w kolektory słoneczne. Duży na to wpływ mają coraz mniejsze koszty wykonania takiej instalacji. Nie bez znaczenia są także możliwe dopłaty finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt instalacji może wynieść około 10.000-15.000 złotych, ale należy pamiętać, że jest zależny od wielu czynników. Kolektory słoneczne to dobra inwestycja, tak jak również popularne panele fotowoltaiczne. Koszt może wzrosnąć w przypadku rozbudowanej instalacji c.o. Pamiętajmy, że ciepło pochodzące z solarów dostajemy za darmo bez zanieczyszczania środowiska naturalnego. Jest to dobra inwestycja, choć musimy się liczyć z jej zwrotem dopiero po okresie od 10 do 15 lat. W przypadku obecnego ogrzewania domu prądem zwrot inwestycji powinien nastąpić po około 10 latach, w przypadku ogrzewania gazem - po 15 latach (choć po ostatnich podwyżkach cen gazu zapewne ten okres się skróci), a węglem - aż po 20 latach. Jednak przy stale rosnących cenach energii i paliw zwrot inwestycji może być szybszy. Jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał tak drastycznych podwyżek cen gazu, prądu i węgla. Do kosztów instalacji solarnej musimy jednak doliczyć ceny przeglądów oraz zasilanie elektryczne pompy.

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Kolektory solarne dzielimy na cieczowe i powietrzne. Większość osób wybiera solary cieczowe, które występują w dwóch wersjach: jako kolektory płaskie lub kolektory próżniowe (tzw. rurowe). Do wytwarzania ciepłej wody zalecane są kolektory płaskie, do instalacji c.o. polecane są droższe kolektory rurowe próżniowe. Podczas montażu ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego kąta nachylenia solarów (30-60°) oraz skierowanie ich na południe (do 15 procent odchylenia). Jeśli dach naszego domu nie zapewnia nam takich warunków, możemy wykonać instalację solarną na ścianie lub obok domu. W przypadku instalacji na dachu musimy sprawdzić czy jego nośność jest wystarczająca do montażu takiej konstrukcji. Miejmy na uwadze, że popularne kolektory płaskie ważą więcej niż kolektory próżniowe.

Instalacje solarne, czyli kolektory słoneczne – solary są coraz popularniejsze w Polsce.

Instalacje solarne, czyli kolektory słoneczne – solary są coraz popularniejsze w Polsce.

Czy instalacja solarna jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się nad wytrzymałością kolektorów słonecznych na gradobicia. Jest to ważny czynnik podczas podejmowania decyzji o wyborze rodzaju instalacji. Najczęściej kolektory płaskie są wytrzymalsze od kolektorów próżniowych, sprawia to szyba z hartowanego szkła, w którą są wyposażone kolektory płaskie. Natomiast kolektory rurowe (próżniowe) są bardziej wrażliwe na gradobicia, ale warto wiedzieć, że w przypadku stłuczenia jednej z rur można ją wymienić bez konieczności wymiany całości. Instalację solarną możemy oczywiście ubezpieczyć od takich wypadków. Warto zapoznać się z szeroką ofertą ubezpieczycieli i wybrać tą najkorzystniejszą.

Instalacja solarna w Polskim klimacie

Mieszkając w Polsce często zastanawiamy się, czy w naszej szerokości geograficznej sprawdzą się kolektory słoneczne. Nasza strefa charakteryzuje się mniejszym nasłonecznieniem czy np. Włochy lub Grecja. Mamy mniej dni słonecznych, a zimy są chłodniejsze. Jednak wiele osób decyduje się na instalacje solarne, bo mimo wszystko są skuteczne. Kolektory słoneczne działają także w pochmurne dni, dzieje się to pod wpływem tzw. promieniowania rozproszonego. W tym czasie ich skuteczność spada do ok. 25-30 procent. Oczywiście kolektory są skuteczne nie tylko latem, ale i w zimie.

Czy instalacja solarna jest bezobsługowa?

Dobrze zaprojektowana instalacja solarna jest praktycznie bezobsługowa. Pamiętajmy jednak, że co ok. 5 lat musimy wymienić płyn solarny. Instalacja jest odporna na wypadek dłuższego nie używania ciepłej wody lub nagłego braku prądu (gdy nie pracuje pompa). Jest zabezpieczona właściwym naczyniem przeponowym, przygotowanym na odbiór rozszerzającej się cieczy. Instalacja jest także zabezpieczona zaworem bezpieczeństwa o odpowiednich parametrach na wypadek nadmiernego wzrostu ciśnienia w obiegu. Warto także wspomnieć, że w przypadku instalacji solarnych nie jest wymagane czyszczenie kolektorów. Drobne zanieczyszczenia nie mają wpływu na pracę kolektorów, a ich nadmiar jest spłukiwany przez deszcz.

Montaż instalacji solarnej, czyli tzw. kolektorów słonecznych to potencjalnie niżesze rachunki za ogrzewanie domu!

Montaż instalacji solarnej w Rybniku to dobry wybór
Znajdź montażystę
Montaż instalacji solarnej
Poznaj najnowsze rozwiązania solarne
Wysoka jakość
Sprawdzone rozwiązania
Skorzystaj z dopłaty do kolektorów słonecznych
Dopłata
Zaoszczędź już dziś

Firmy montujące panele słoneczne - solary - instalacje solarne

Tu poznasz firmy montujące instalacje solarne m.in. w miastach:
Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, Pszczyna, Skoczów, Jastrzębie-Zdrój, Rydułtowy, Cieszyn, Racibórz.
Zapraszamy wkrótce...

Fotowoltaika w miastach regionu:

fotowoltaika Żory fotowoltaika Rybnik fotowoltaika Wodzisław Śląski fotowoltaika Jastrzębie-Zdrój fotowoltaika Pszczyna fotowoltaika Cieszyn fotowoltaika Racibórz

Strona wyłącznie informacyjna. Nie świadczymy usług z zakresu montażu solarów.

klimatyzacja pompy ciepła odkurzacze centralne