Instalacje fotowoltaiczne
Fotowoltaika
Dowiedz się więcej

fotowoltaika racibórz

Jeśli mieszkasz w Raciborzu lub okolicach – ta strona jest dla Ciebie.
Fotowoltaika Racibórz to najważniejsze informacje o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu Twojego domu.

Panele fotowoltaiczne

Pod względem cen prądu ostatnie lata nie są sprzyjające. Koszt energii elektrycznej stale rośnie i nic nie zapowiada się, by miało być inaczej. Dobrym lekarstwem na ten stan może być montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu naszego domu. Da nam to możliwość zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet pozwoli na odsprzedaż nadwyżki energii do sieci elektrycznej.

Czy fotowoltaika to dobra inwestycja?

W naszych domach mamy coraz to więcej urządzeń prądożernych. Instalujemy płyty indukcyjne, klimatyzacje, a nawet pompy ciepła. Wszystkie te sprzęty generują pokaźne zużycie prądu. Już czas zastanowić się, czy nie warto aby zlecić montaż paneli fotowoltaicznych. Dobra fotowoltaika zapewni nam optymalną wielkość generowanej energii, co zaspokoi nasze potrzeby, a w przyszłości umożliwi rozbudowę o kolejne urządzenia elektryczne. Może w kolejnych latach zdecydujemy się na samochód elektryczny, który będzie mógł być ładowany z domowego gniazdka.

Komu zlecić montaż fotowoltaiki w Raciborzu?

Dobry montażysta fotowoltaiki w Raciborzu doradzi nam jakich podzespołów instalacji użyć, by służyła nam przez lata. Wybór tej właściwej firmy zajmującej się fotowoltaiką nie jest łatwy. Jest wiele przedsiębiorstw z branży OZE świadczących usługi montażu paneli fotowoltaicznych. Ich oferta jest szeroka i można bez najmniejszego trudu wybrać optymalne rozwiązanie. Pamiętajmy, by sprawdzić opinie obecnych klientów danej firmy, tak by zdecydować się na najlepszą ofertę. Po instalacji fotowoltaiki warto ją ubezpieczyć przed takimi czynnikami jak np. gradobicie. Pogoda jest nieprzewidywalna, więc warto już teraz zawrzeć ten koszt w naszych kalkulacjach.

Fotowoltaika Racibórz - poradnik

Stanowczo tak! Fotowoltaika to rozwiązanie, które przy obecnych cenach energii elektrycznej i szalejącej inflacji jest wyjątkowo opłacalne. Duże znaczenie ma tu dobranie odpowiedniej mocy generowanej przez fotowoltaikę.

Zalecaną moc fotowoltaiki można bardzo łatwo obliczyć. Potrzebujesz sprawdzić roczne zużycie prądu w Twoim domu. Mnożysz go przez 1,2 (w przypadku mocniejszych instalacji – 1,4) i dzielisz przez produkcję roczną z kW instalacji. Tak otrzymasz wynik, którym będzie moc instalacji PV jaką potrzebujesz.

Panele słoneczne można montować na niemal każdym typie dachu. Najpopularniejszym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka. W tym przypadku nie ma przeciwwskazań. Nawet w przypadku płaskich dachów pokrytych papą możemy użyć do montażu odpowiednich stojaków. Fotowoltaiki nie montujemy na dachach w złym stanie oraz pokrytych onduliną, poliwęglanem, eternitem oraz pleksą.

Optymalny kąt nachylenia dachu do montażu instalacji fotowoltaicznej to 30-40 stopni, ale akceptuje się także wartości w granicach 15-60 stopni. W przypadku wartości poniżej 15 stopni sugeruje się budowę odpowiedniej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Zalecane są dedykowane konstrukcje wsporcze posiadające odpowiednie certyfikaty.

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych przez wyspecjalizowaną firmę, nie musisz się obawiać, czy panele słoneczne uszkodzą Twój dach. Profesjonalni montażyści tak dobiorą użyte komponenty, że nie ma obawy o przeciekający dach.

Tak, na Polskim rynku są już dostępne dachówki fotowoltaiczne. Cena takiego rozwiązania jest znacznie wyższa od typowych paneli fotowoltaicznych i zależy od modelu, wyglądu i mocy. Montaż dachówek fotowoltaicznych jest także droższy i jest wskazany przy właśnie budowanych domach, lub podczas modernizacji dachu. Koszt jednej dachówki fotowoltaicznej to wydatek rzędu 25-30 euro. Daje nam to kwotę około 12 500 do 15 000 euro za dachówki o łącznej mocy 5 kW.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj zakłada się, że koszt montażu fotowoltaiki może zwrócić się po około 8 latach. Długość tego okresu zależy m.in. od zastosowanych komponentów instalacji, jej mocy, nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych oraz opcji skorzystania z dofinansowania.

Czynnikiem generującym prąd jest promieniowanie słoneczne. Nie zawsze jego szczyt przypada na godziny, w których zużywamy najwięcej energii. W większości gospodarstw domowych jest to rano i wieczorem. Skutkuje to w środku dnia sprzedażą nadwyżki prądu do sieci energetycznej, co jest mniej opłacalne niż wykorzystanie energii na miejscu. W tym przypadku zwrot instalacji fotowoltaicznej może potrwać dłużej.

Wadą instalacji fotowoltaicznej jest to, że nawet gdy jeden z modułów PV działa słabiej – skutkuje to obniżeniem wydajności całego systemu. Dzieje się to wtedy, gdy część paneli fotowoltaicznych jest zacienionych np. przez drzewo lub inne obiekty. Z pomocą mogą tu jednak przyjść optymalizatory mocy.

Większość producentów zapewnia, że żywotność ich paneli fotowoltaicznych to 20-25 lat. Mogą one wytrzymać dłużej, ale trzeba się liczyć ze stratą wydajności. Największą odnotujemy między 5 a 10 lat użytkowania instalacji. W dalszych latach spadek efektywności będzie stopniowo maleć. Naturalne jest, że panele słoneczne z biegiem czasu tracą część swojej mocy i wydajności, jednak nie zmienia to faktu, że są dobrą inwestycją.

Instalacja trójfazowa, potocznie zwana siłą nie jest wymagana do montażu fotowoltaiki. Możliwy jest także montaż instalacji fotowoltaicznej jednofazowej.

Oczywiście, że tak. Podczas burzy może dojść do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu. Instalacja fotowoltaiczna jest także zagrożona. Uszkodzenie będzie skutkować całkowitym wyłączeniem instalacji. Zalecane jest czasowe wyłączenie zasilania systemu fotowoltaicznego. Nie zapominajmy także o ubezpieczeniu fotowoltaiki od takich zdarzeń.

Fotowoltaika Racibórz - montaż fotowoltaiki to duże oszczędności na rachunkach za prąd!

Firmy montujące fotowoltaikę - Racibórz

Tu poznasz firmy wykonujące instalacje fotowoltaiczne w Raciborzu.
Zapraszamy wkrótce...

Strona wyłącznie informacyjna. Nie świadczymy usług z zakresu montażu fotowoltaiki.