Instalacje fotowoltaiczne
Fotowoltaika
Dowiedz się więcej

fotowoltaika wodzisław śląski

Jeśli mieszkasz w Wodzisławiu Śląskim lub okolicach – ta strona jest dla Ciebie.
Fotowoltaika Wodzisław Śląski to najważniejsze informacje o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu Twojego domu.

Panele fotowoltaiczne

W obecnych czasach ceny prądu ciągle rosną. Nie jest to bez znaczenia, gdy mamy w domach coraz więcej urządzeń zasilanych energią elektryczną. Instalujemy płyty indukcyjne, klimatyzacje, a nawet pompy ciepła. Wszystko to jest bardzo prądożerne i zwiększa nasze rachunki za prąd. Już teraz możemy temu zaradzić montując panele fotowoltaiczne na naszych domach.

Czy fotowoltaika to dobra inwestycja?

Decyzja o wydaniu dużej kwoty na fotowoltaikę nie jest łatwa. Czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 6-10 lat i może się różnić w zależności od zainstalowanej technologii, odpowiednim skierowaniu paneli w stronę słońca oraz urządzeń, które chcemy zasilać energią generowaną przez system. Pamiętajmy, że po okresie zwrotu, będziemy się mogli cieszyć darmowym prądem ze słońca! Możemy także zdecydować się na banki energii i magazynować jej nadmiar w słoneczne dni. Jeśli nie wybierzemy tej opcji to nadmiar prądu zostanie odsprzedany do zakładu energetycznego.

Komu zlecić montaż fotowoltaiki w Wodzisławiu Śląskim?

Dobry wykonawca fotowoltaiki w Wodzisławiu Śląskim zapewni nam odpowiednio optymalny projekt instalacji fotowoltaicznej, uzgodni z nami kosztorys i wykona fachowy montaż. Da nam także gwarancję na wykonane prace oraz użyty sprzęt. Trzeba pamiętać żeby nie sugerować się jedynie kosztem 1 kw instalacji, który podaje wiele firm oferujących swoje usługi. Ważna jest przede wszystkim jakość wykonanych prac oraz zastosowanych komponentów instalacji fotowoltaicznej. Dobra firma zadba o każdy element stosując sprawdzone rozwiązania, a nie najtańsze zamienniki.

Ubezpiecz panele fotowoltaiczne

Gdy już będziemy mięli zamontowaną fotowoltaikę, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Coraz częściej możemy spotkać na terenie Polski niszczący grad oraz trąby powietrzne. Panele są zazwyczaj odporne na drobny grad, ale pogody nie przewidzimy.

Fotowoltaika Wodzisław Śląski - poradnik

Stanowczo tak! Fotowoltaika to rozwiązanie, które przy obecnych cenach energii elektrycznej i szalejącej inflacji jest wyjątkowo opłacalne. Duże znaczenie ma tu dobranie odpowiedniej mocy generowanej przez fotowoltaikę.

Zalecaną moc fotowoltaiki można bardzo łatwo obliczyć. Potrzebujesz sprawdzić roczne zużycie prądu w Twoim domu. Mnożysz go przez 1,2 (w przypadku mocniejszych instalacji – 1,4) i dzielisz przez produkcję roczną z kW instalacji. Tak otrzymasz wynik, którym będzie moc instalacji PV jaką potrzebujesz.

Panele słoneczne można montować na niemal każdym typie dachu. Najpopularniejszym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka. W tym przypadku nie ma przeciwwskazań. Nawet w przypadku płaskich dachów pokrytych papą możemy użyć do montażu odpowiednich stojaków. Fotowoltaiki nie montujemy na dachach w złym stanie oraz pokrytych onduliną, poliwęglanem, eternitem oraz pleksą.

Optymalny kąt nachylenia dachu do montażu instalacji fotowoltaicznej to 30-40 stopni, ale akceptuje się także wartości w granicach 15-60 stopni. W przypadku wartości poniżej 15 stopni sugeruje się budowę odpowiedniej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Zalecane są dedykowane konstrukcje wsporcze posiadające odpowiednie certyfikaty.

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych przez wyspecjalizowaną firmę, nie musisz się obawiać, czy panele słoneczne uszkodzą Twój dach. Profesjonalni montażyści tak dobiorą użyte komponenty, że nie ma obawy o przeciekający dach.

Tak, na Polskim rynku są już dostępne dachówki fotowoltaiczne. Cena takiego rozwiązania jest znacznie wyższa od typowych paneli fotowoltaicznych i zależy od modelu, wyglądu i mocy. Montaż dachówek fotowoltaicznych jest także droższy i jest wskazany przy właśnie budowanych domach, lub podczas modernizacji dachu. Koszt jednej dachówki fotowoltaicznej to wydatek rzędu 25-30 euro. Daje nam to kwotę około 12 500 do 15 000 euro za dachówki o łącznej mocy 5 kW.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj zakłada się, że koszt montażu fotowoltaiki może zwrócić się po około 8 latach. Długość tego okresu zależy m.in. od zastosowanych komponentów instalacji, jej mocy, nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych oraz opcji skorzystania z dofinansowania.

Czynnikiem generującym prąd jest promieniowanie słoneczne. Nie zawsze jego szczyt przypada na godziny, w których zużywamy najwięcej energii. W większości gospodarstw domowych jest to rano i wieczorem. Skutkuje to w środku dnia sprzedażą nadwyżki prądu do sieci energetycznej, co jest mniej opłacalne niż wykorzystanie energii na miejscu. W tym przypadku zwrot instalacji fotowoltaicznej może potrwać dłużej.

Wadą instalacji fotowoltaicznej jest to, że nawet gdy jeden z modułów PV działa słabiej – skutkuje to obniżeniem wydajności całego systemu. Dzieje się to wtedy, gdy część paneli fotowoltaicznych jest zacienionych np. przez drzewo lub inne obiekty. Z pomocą mogą tu jednak przyjść optymalizatory mocy.

Większość producentów zapewnia, że żywotność ich paneli fotowoltaicznych to 20-25 lat. Mogą one wytrzymać dłużej, ale trzeba się liczyć ze stratą wydajności. Największą odnotujemy między 5 a 10 lat użytkowania instalacji. W dalszych latach spadek efektywności będzie stopniowo maleć. Naturalne jest, że panele słoneczne z biegiem czasu tracą część swojej mocy i wydajności, jednak nie zmienia to faktu, że są dobrą inwestycją.

Instalacja trójfazowa, potocznie zwana siłą nie jest wymagana do montażu fotowoltaiki. Możliwy jest także montaż instalacji fotowoltaicznej jednofazowej.

Oczywiście, że tak. Podczas burzy może dojść do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu. Instalacja fotowoltaiczna jest także zagrożona. Uszkodzenie będzie skutkować całkowitym wyłączeniem instalacji. Zalecane jest czasowe wyłączenie zasilania systemu fotowoltaicznego. Nie zapominajmy także o ubezpieczeniu fotowoltaiki od takich zdarzeń.

Fotowoltaika Wodzisław Śląski - montaż fotowoltaiki to duże oszczędności na rachunkach za prąd!

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Znajdź montażystę
Montaż fotowoltaiki
Najnowsze rozwiązania fotowoltaiczne
Nowoczesność
Najnowsze rozwiązania fotowoltaiczne
Dopłata do paneli fotowoltaicznych
Dopłata
Zaoszczędź już dziś

Firmy montujące fotowoltaikę - Wodzisław Śląski

Tu poznasz firmy wykonujące instalacje fotowoltaiczne w Wodzisławiu Śląskim.
Zapraszamy wkrótce...

Fotowoltaika w innych miastach:

fotowoltaika Żory fotowoltaika Rybnik fotowoltaika Jastrzębie-Zdrój fotowoltaika Pszczyna fotowoltaika Cieszyn fotowoltaika Racibórz

Strona wyłącznie informacyjna. Nie świadczymy usług z zakresu montażu fotowoltaiki.

pompy ciepła klimatyzacja kolektory słoneczne odkurzacze centralne