Instalacje fotowoltaiczne
Fotowoltaika
Dowiedz się więcej

fotowoltaika żory

Jeśli mieszkasz w Żorach lub okolicach – ta strona jest dla Ciebie.
Fotowoltaika Żory to najważniejsze informacje o montażu paneli fotowoltaicznych na dachu Twojego domu.

Panele fotowoltaiczne

Coraz więcej przybywa domów w naszej okolicy z zamontowanymi na dachach panelami fotowoltaicznymi. Widok ten to nie tylko chwilowa moda, ale przede wszystkim głos rozsądku. Ceny prądu galopują wzwyż, a nic nie zapowiada by miało się to zmienić. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż odpowiednio skalkulowanej instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna dobrym wyborem

Nowoczesne domy mają wiele urządzeń zużywających energię elektryczną. Do tych najbardziej prądożernych należą m.in. ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła, klimatyzacja, płyta indukcyjna oraz wiele innych. Warto zwrócić uwagę także na możliwość posiadania auta elektrycznego, które będziemy ładować z domowego gniazdka. Z pomocą przychodzi nam tu instalacja fotowoltaiczna, która nie tylko zapewni darmowy prąd dla naszego domu, ale i umożliwi jego odsprzedaż do sieci energetycznej w słoneczne dni. Jest także dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą być bardziej ekologiczni. Dom zeroemisyjny to marzenie wielu osób.

Komu zlecić montaż fotowoltaiki w Żorach?

Montaż fotowoltaiki w Żorach warto zlecić wyspecjalizowanej firmie z branży odnawialnych źródeł energii. Dobra firma OZE doradzi nam na jaką moc instalacji się zdecydować – przeliczy obecne i przyszłe zapotrzebowanie na prąd w naszym gospodarstwie domowym. Zdecyduje także jakie komponenty instalacji wybrać, by były możliwie najlepsze i bezawaryjne. Wreszcie przeprowadzi fachowy montaż paneli fotowoltaicznych z uwzględnieniem optymalnego kąta ich ustawienia, by wygenerować największą możliwą w danym miejscu energię elektryczną. O tym czy dana firma jest dobra dowiemy się od obecnych jej klientów. Nie podejmujmy decyzji jedynie opierając się na możliwie najniższej cenie fotowoltaiki – czasami warto trochę dopłacić i cieszyć się produktem wysokiej jakości.

Fotowoltaika Żory - poradnik

Stanowczo tak! Fotowoltaika to rozwiązanie, które przy obecnych cenach energii elektrycznej i szalejącej inflacji jest wyjątkowo opłacalne. Duże znaczenie ma tu dobranie odpowiedniej mocy generowanej przez fotowoltaikę.

Zalecaną moc fotowoltaiki można bardzo łatwo obliczyć. Potrzebujesz sprawdzić roczne zużycie prądu w Twoim domu. Mnożysz go przez 1,2 (w przypadku mocniejszych instalacji – 1,4) i dzielisz przez produkcję roczną z kW instalacji. Tak otrzymasz wynik, którym będzie moc instalacji PV jaką potrzebujesz.

Panele słoneczne można montować na niemal każdym typie dachu. Najpopularniejszym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka. W tym przypadku nie ma przeciwwskazań. Nawet w przypadku płaskich dachów pokrytych papą możemy użyć do montażu odpowiednich stojaków. Fotowoltaiki nie montujemy na dachach w złym stanie oraz pokrytych onduliną, poliwęglanem, eternitem oraz pleksą.

Optymalny kąt nachylenia dachu do montażu instalacji fotowoltaicznej to 30-40 stopni, ale akceptuje się także wartości w granicach 15-60 stopni. W przypadku wartości poniżej 15 stopni sugeruje się budowę odpowiedniej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Zalecane są dedykowane konstrukcje wsporcze posiadające odpowiednie certyfikaty.

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych przez wyspecjalizowaną firmę, nie musisz się obawiać, czy panele słoneczne uszkodzą Twój dach. Profesjonalni montażyści tak dobiorą użyte komponenty, że nie ma obawy o przeciekający dach.

Tak, na Polskim rynku są już dostępne dachówki fotowoltaiczne. Cena takiego rozwiązania jest znacznie wyższa od typowych paneli fotowoltaicznych i zależy od modelu, wyglądu i mocy. Montaż dachówek fotowoltaicznych jest także droższy i jest wskazany przy właśnie budowanych domach, lub podczas modernizacji dachu. Koszt jednej dachówki fotowoltaicznej to wydatek rzędu 25-30 euro. Daje nam to kwotę około 12 500 do 15 000 euro za dachówki o łącznej mocy 5 kW.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj zakłada się, że koszt montażu fotowoltaiki może zwrócić się po około 8 latach. Długość tego okresu zależy m.in. od zastosowanych komponentów instalacji, jej mocy, nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych oraz opcji skorzystania z dofinansowania.

Czynnikiem generującym prąd jest promieniowanie słoneczne. Nie zawsze jego szczyt przypada na godziny, w których zużywamy najwięcej energii. W większości gospodarstw domowych jest to rano i wieczorem. Skutkuje to w środku dnia sprzedażą nadwyżki prądu do sieci energetycznej, co jest mniej opłacalne niż wykorzystanie energii na miejscu. W tym przypadku zwrot instalacji fotowoltaicznej może potrwać dłużej.

Wadą instalacji fotowoltaicznej jest to, że nawet gdy jeden z modułów PV działa słabiej – skutkuje to obniżeniem wydajności całego systemu. Dzieje się to wtedy, gdy część paneli fotowoltaicznych jest zacienionych np. przez drzewo lub inne obiekty. Z pomocą mogą tu jednak przyjść optymalizatory mocy.

Większość producentów zapewnia, że żywotność ich paneli fotowoltaicznych to 20-25 lat. Mogą one wytrzymać dłużej, ale trzeba się liczyć ze stratą wydajności. Największą odnotujemy między 5 a 10 lat użytkowania instalacji. W dalszych latach spadek efektywności będzie stopniowo maleć. Naturalne jest, że panele słoneczne z biegiem czasu tracą część swojej mocy i wydajności, jednak nie zmienia to faktu, że są dobrą inwestycją.

Instalacja trójfazowa, potocznie zwana siłą nie jest wymagana do montażu fotowoltaiki. Możliwy jest także montaż instalacji fotowoltaicznej jednofazowej.

Oczywiście, że tak. Podczas burzy może dojść do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu. Instalacja fotowoltaiczna jest także zagrożona. Uszkodzenie będzie skutkować całkowitym wyłączeniem instalacji. Zalecane jest czasowe wyłączenie zasilania systemu fotowoltaicznego. Nie zapominajmy także o ubezpieczeniu fotowoltaiki od takich zdarzeń.

Fotowoltaika Żory - montaż fotowoltaiki to duże oszczędności na rachunkach za prąd!

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Znajdź montażystę
Montaż fotowoltaiki
Najnowsze rozwiązania fotowoltaiczne
Nowoczesność
Najnowsze rozwiązania fotowoltaiczne
Dopłata do paneli fotowoltaicznych
Dopłata
Zaoszczędź już dziś

Firmy montujące fotowoltaikę - Żory

Tu poznasz firmy wykonujące instalacje fotowoltaiczne w Żorach.
Zapraszamy wkrótce...

Fotowoltaika w innych miastach:

fotowoltaika Rybnik fotowoltaika Wodzisław Śląski fotowoltaika Jastrzębie-Zdrój fotowoltaika Pszczyna fotowoltaika Cieszyn fotowoltaika Racibórz

Strona wyłącznie informacyjna. Nie świadczymy usług z zakresu montażu fotowoltaiki.

pompy ciepła klimatyzacja kolektory słoneczne odkurzacze centralne